Novela opatrenia postupov účtovania v sústave podvojného účtovníctva

Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Kľúčové slová: Opatrenie MF/013620/2024-74; Účtovné postupy; Neziskové organizácie; Kryptoaktíva; Dotácie

Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky č. MF/013620/2024-74, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 14. novembra 2007 č. MF/24342/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a účtovej osnove pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené alebo zriadené na účel podnikania v znení neskorších predpisov.

Dňa 11. decembra 2024 bolo schválené opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky č. MF/013620/2024-74, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 14. novembra 2007 č. MF/24342/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a účtovej osnove pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené alebo zriadené na účel podnikania v znení neskorších predpisov (ďalej len „novela opatrenia“).

Novela opatrenia sa vzťahuje na neziskové organizácie, ktoré účtujú v sústave podvojného účtovníctva. Nadväzuje na zákon č. 248/2024 Z. z. o niektorých povinnostiach a oprávneniach v oblasti kryptoaktív a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý zmenil článkom VI aj zákon o účtovníctve. V nadväznosti na túto novelu sa opatrení nahradil pojem „virtuálna mena“ pojmom „kryptoaktívum“ a novým druhom kryptoaktív budú „tokeny elektronických peňazí“.

Podľa tohto opatrenia účtuje aj Slovenský rozhlas a televízia, upravila sa preto poznámka pod čiarou s odkazom na nový zákon č. 157/2024 Z. z. o Slovenskej televízii a rozhlase. (účinnosť už pre účtovné obdobie 2024)

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ďalej len „úrad“) ako styčný orgán pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia vo vzťahu k styčným orgánom iných členských štátov a na komunikáciu medzi zdravotnými poisťovňami bude vykazovať pohľadávky a záväzky z titulu tejto činnosti a vzhľadom na ich charakter vždy ako dlhodobé. Súčasne tieto záväzky a pohľadávky  nie sú nákladom ani výnosom úradu a  ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sa nebudú prepočítavať aktuálny kurzom, ale ostanú v pôvodnom kurze, v ktorom sa o nich účtovalo pri vzniku účtovného prípadu. (účinnosť už pre účtovné obdobie 2024)

Pri prijatí dotácie v priebehu účtovného obdobia sa ustanovuje možnosť účtovania nároku na dotáciu na účtoch 346 – Dotácie a ostatné zúčtovanie so štátnym rozpočtom a v prospech účtu 384 – Výnosy budúcich období aj pri dotácii na bežné výdavky. Následne je dotácia rozpúšťaná z účtu 384 – Výnosy budúcich období so súvzťažným účtovaním na účte 691 – Dotácie do výnosov v priebehu účtovného obdobia vo vecnej a časovej súvislosti s účtovaním súvisiacich nákladov. (účinnosť aj pre účtovné obdobie 2024)

Dopĺňa sa účtovanie dane z finančných transakcií na účte 538 – Ostatné dane a poplatky so súvzťažným zápisom v prospech účtu 221 – Bankové účty, ak bude daň z finančných transakcií odpísaná z bankového účtu bankou. Ak je platiteľom dane daňovník, ktorý je povinný si sám vypočítať daň a zaplatiť daň za príslušné zdaňovacie obdobie správcovi dane do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po zdaňovacom období, účtuje sa v prospech účtu 345 – Ostatné dane a poplatky. Následne sa zaúčtuje úhrada dane.

Pri aktivácii materiálu a vnútroorganizačných služieb sa doplnilo účtovanie aj nákladu na predaný tovar na účte 504 – Predaný tovar.

Z dôvodu zmeny pojmu „virtuálna mena“ na „krypotoaktívum“ sa mení tento pojem aj v novele opatrenia. Na osobitnom analytickom účte k účtu 251 – Majetkové cenné papiere na obchodovanie sa účtujú kryptoaktíva, ktorými sú aj tokeny naviazané na aktíva.

Osobitným druhom kryptoaktív sú „tokeny elektronických peňazí“, ktoré sa účtujú na osobitnom analytickom účte k účtu 221 – Bankové účty. Takéto tokeny sú podobne ako elektronické peniaze náhradami mincí a bankoviek a je možné ich používať na uskutočňovanie platieb. Pri predaji a prepočte ku dňu, ku ktorému sa uskutočňuje účtovná závierka, predstavujú majetok v cudzej mene a rozdiel z prepočtu na eurá sa účtuje podľa charakteru kurzového rozdielu na účtoch 545 – Kurzové straty alebo 645 – Kurzové zisky. Charakteristika a používanie tokenov elektronických peňazí sú ustanovené v čl. 3 ods. 1 bod 7 a čl. 48 až 58 nariadenia EP a Rady (ES) č. 2023/1114 o trhoch s kryptoaktívami.

Výnos z predaja kryptoaktív, okrem tokenov elektronických peňazí, sa účtuje na účte 655 – Výnosy z krátkodobého finančného majetku. Na účte 655 sa účtuje aj výmena kryptoaktív, ktoré boli nadobudnuté prírastkom získaným overovaním transakcií v sieti daného kryptoaktíva (v minulosti nazývané „ťažba virtuálnej meny“), za iný majetok, iné kryptoaktívum alebo službu.

Z dôvodu zmeny pojmu „virtuálna mena“ na „kryptoaktívum“ sa mení tento pojem aj pri kryptoaktívach nadobudnutých prírastkom získaným overovaním transakcií v sieti. Ide o virtuálnu menu, ktorá bola v minulosti nadobudnutá „ťažbou“. Takto získané kryptoaktíva sa budú do ich predaja alebo výmeny za iný majetok účtovať na podsúvahových účtoch.

Účinnosť novely opatrenia bola ustanovená na 1. januára 2025 s výnimkou ustanovení, pri ktorých je uvedená účinnosť už pre účtovné obdobie 2024.

Zákaznícka linka

+421 (0) 910 852 408

Adresa

1.mája 18, 01001 Žilina

Centrum poradenstva a vzdelávania (CPV), n. o.
IČO: 37983792
DIČ: 2022104744

Registrácia OÚ Žilina

Reg.č. OVVS/NO-29/05

poradamvo.sk | ©Copyright 2023 | designed and developed by SvitaStudio